Linux'ta Windows oyunu oynamak mı? Kolay!

Ben, bir bilgisayar oyuncusuyum (hatta oyungezer diyebilir miyiz buna?). Öte yandan, bir Linux kullanıcısıyım, Pardus katkıcısıyım, özgür yazılım destekçisiyim. Peki, ben bir oyuncuysam ve bir çok oyun Windows işletim sistemleri için çıkıyorsa, ben "oyun oynama" ihtiyacımı nasıl karşılıyorum? 

TransGaming's Cedega, bu soru için belki de en sağlam yanıt olabilirdi, bir zamanlar. Ancak lisansı gereği ücretsiz dağıtılamıyordu. Bir zamanlar oyunlar için yetersiz kalan Wine, oyunlar konusunda oldukça başarılı; dünya genelinde 10 milyondan fazla oyuncunun oynadığı MMORPG'ler arasından Word of Warcraft ve benim zaman buldukça oynadığım Guild Wars, Hack'n Slash ve RPG denince akla gelen ilk oyunlardan ve dünya klasiklerinden Diablo 2, FPS oyuncularının gönüllerinde taht kuran Call of Duty 4 ve benim de çılgınlar gibi oynadığım Team Fortress 2, herkesin bildiği ve en azından bir kere "neyin nesidir bu?" diye oynadığı Counter-Strike ve çıktığı andan itibaren gerçekten olumlu eleştiriler alan Spore. Evet, bunlar Linux üzerinde oynanabilen ve Wine'ın oldukça başarılı bir şekilde çalıştırabildiği oyunlar.

Tabii, bu oyunları kurabileceğiniz, listeleyebileceğiniz ve sizi konsolla olabildiğince az yüz-göz edebilecek ücretsiz ve GPL (Genel kamu Lisansı) altında lisanslanmış bir uygulama, hiç de fena olmaz, öyle değil mi? İşte bu noktada PlayOnLinux'tan bahsedebiliriz. Wine temelli çalışan bu küçük ama marifetli uygulama, her oyun için kendi içinde ayrı bir Wine dizini oluşturarak her oyun için farklı Wine kombinasyonları oluşturabilmenize izin veriyor ve bunları çok kolay bir görsel arayüz ile sizlere sunuyor.

Pardus'ta Türkçe'ye çevrilerek Katkı 2008 deposuna alınan PlayOnLinux'a erişmek için, Paket Yöneticisi'ni açmak ve -katkı deposunun eklenmiş olduğu var sayarsak- "playonlinux" ismiyle aratmak.

Daha detaylı bilgi edinmek için, Özgürlükİçin.Com E-Dergi'mizin altıncı sayısında 53'üncü sayfasına veya sayfamızda yer alan PlayOnLinux tanıtım yazısına bir göz atabilirsiniz.

Herkese bol keyifli oyunlar.

Yorumlar